Maxgloss CARB

Firma Korner wprowadziła do sprzedaży fronty i płyty akrylowe MAXGLOSS CARB na bazie płyty MDF posiadającej certyfikacje CARB, która jest specjalnie opracowaną płytą MDF o zmniejszonej zawartości formaldehydu.

Formaldehyd to naturalny związek, występujący w drzewach, owocach, czy warzywach. Związek ten jest obecny w wielu produktach, z którymi stykamy się na co dzień, dodatkowo może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia.

FORMALDEHYD
Ludzie wydychają od ok. 0,001 do 0,01 mg/m3 formaldehydu

 

Formaldehyd zaliczany jest do substancji rakotwórczych, stąd też konieczność redukcji emisji tego związku jest tak istotna. Aktualne europejskie normy EN dotyczące płyt drewnopochodnych w klasie E1 (do zastosowania wewnątrz pomieszczeń) dopuszczają emisję nie większą niż 0,1 ppm (0,125 mg/m3).

W 2008 r. temat ten pojawił się również w amerykańskim stanie Kalifornia, gdzie Kalifornijska Rada ds. Zasobów Powietrza (California Air Resource Board – CARB) postanowiła poprawić jakość powietrza w całym stanie wprowadzając ograniczenia dla m. in. materiałów drewnopochodnych.
Wartości wyznaczone przez komisję CARB dla płyt wiórowych są surowsze niż europejskie klasy emisji.
Ogólnie można stwierdzić, że limit certyfikacji CARB w przypadku płyt drewnopochodnych jest znacznie niższy niż dla klasy emisji E1.